Kateřina Rudolfová

Rozdíl mezi tuhým mýdlem a šampukem

Rozdíl mezi tuhým mýdlem a šampukem (tuhým šamponem) na vlasy

Rozdíl mezi tuhým mýdlem a šampukem

Setkávám se s těmito případy: 

  1. Zákaznice neví, co to tuhý šampon je a neví, jak jej používat.

  2. Zákaznice ho používá, ale vlasy má na dotyk drsné.

  3. Zákaznice už nějaký vyzkoušela, ale měla vlasy jakoby voskové neumyté.

  4. Zákaznice, která už nechce nic jiného než tuhý šampon.

Také se v tom nevyznáte?

Zkusím vám to vysvětlit.

1.

Tuhý šampon se taky nazývá šampuk, jeho složení je podobné tekutému šamponu s tím rozdílem, že obsahuje velmi malé množství vody a tudíž nepotřebuje tolik konzervačních látek, zároveň má nízké pH, což je pro vlasy to nejlepší. 

Šampuk  stejně jako tekutý šampon obsahuje tenzidy, to jsou látky povrchově aktivní, které usnadňují rozpouštění nečistot. Zjednodušeně řečeno jsou to látky, které nám vytvářejí tu pěnu, bez které si většina z vás neumí představit mytí vlasů. Složení šampuku pod fotkou.

rozdíl mezi mýdlema šampukem

Složení: Sodium Cocoyl Isethionate (tenzid derivovaný z kokosového oleje), Sodium Lauryl Sulfoacetate (tenzid derivovaný z kokosového a palmového oleje), Aqua (voda), Emblica Officinalis Fruit Powder (mleté vysušené ovoce Amla), Glycerine (glycerin), Cocos Nucifera Oil (kokosový olej), Butyrospermum Parkii Butter (bambucké máslo), Panthenol (pantenol), Parfum (vanilková vůně), Citric Acid (kyselina citronová), CI77492 (přírodní barvivo).

Šampuky jsou vhodné jak na krátké vlasy, tak i na dlouhé vlasy, protože vám ušetří velké množství šamponu. Nestane se vám, že půlku šamponu rovnou spláchnete do kanálu, poté co vám sklouzne z dlaní, když se ho snažíte dostat do vlasů.

Tuhý šampon si totiž vezmete do ruky a přejíždíte po vlasech tak dlouho, až vytvoříte potřebnou pěnu. Já vám doporučím aplikovat šampon ve směru od kořínku ke konečkům, ať předejdete poškození a “zašmodrchání” vlasů.

Další jeho pozitivem je, že většina šampuku je už balená v papíru nebo papírové krabičce, takže po něm nezůstane žádná plastová krabička, tudíž po něm zůstává minimální ekologická stopa.

2. – 3.

Patříte k těm co tuhý šampon vyzkoušeli, ale měli jste po něm vlasy drsné nebo mastné, jakoby voskové? Tak vám prozradím, že to s největší pravděpodobností nebyl šampon, ale mýdlo. 

Většina výrobců totiž napíše, že je to vlasový šampon. Zjistit se to dá pouze, pokud se podíváte na složení tohoto “šamponu”. Pokud má ve složení pouze oleje popř. bylinky, tak to rozhodně není šampon, ale mýdlo – POZOR NA TO!

 

Proč není vlasové mýdlo vhodné pro vlasy? 

Mýdlo má velmi zásadité pH 8-9, což je pro vlasy naprosto nevhodné. 

Vlasy jsou totiž tvořeny keratinem, což je bílkovina, která potřebuje kyselé prostředí. Při  zásaditém pH dochází k narušení keratinových vazeb, tím se vlasové šupinky příliš  otevřou, díky tomu hrozí největší poškození vlasového vlákna. Ani kyselý oplach je úplně neuzavře. 

Navíc u vlasových mýdel v kombinaci s tvrdou vodou dochází k vysrážení s minerály, které vytvoří na vlasech nerozpustné sloučeniny. Vlasy poté zůstanou po umytí mastné a voskové. 

Tak si představte, jak vypadají takto otevřené vlasy na kterých je nános nerozpustných sloučenin a do toho jsou chemicky barvené. Takové vlasy při tomto dlouhodobém mytí ztrácejí svou hydrataci, pružnost, lesk, jsou “drsné” na dotek a vypadají jako bez života.

Pro vlasy i pokožku je velmi důležité kyselé pH (5-6) které pomáhá uzavírat vlasové šupinky.

Mýdlový šampon může vyhovovat , pokud máte velmi krátce střižené vlasy a v případě, že máte měkkou vodu. Já však mýdlový šampon na vlasy nedoporučuji.

 4.

Většina mých zákaznic, které šampuk vyzkoušely, zjistily, že mytí s ním je jednodušší, rychlejší a zábavnější. Navíc ušetří, protože spotřeba je velmi malá. Všechny šampuky, které prodávám vám vytvoří bohatou pěnu, větší než přírodní tekuté šampony. Tak neváhejte a vyzkoušejte.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *